Test płodności mężczyzny

Kiedy para od dłuższego czasu próbuje zajść w ciążę, a ich wysiłek spełza na niczym, partnerzy zaczynają się zastanawiać, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Zaczynają rozmawiać o możliwych alternatywach, zastanawiają się, co będzie, jeśli nie mogą mieć dzieci. Snują przeróżne możliwości, rozmawiają, czy chcą spróbować in vitro, czy adopcja wchodzi w grę. Jednak pierwszą czynnością, jaką powinni zrobić, to udać się do lekarza.

U kobiety proces sprawdzania, czy kobieta jest bezpłodna jest trudny i bardzo złożony. Zbadać trzeba bardzo wiele aspektów i sprawdzić wiele opcji. U mężczyzny test na płodność z kolei to zasadniczo kwestia pobrania próbki nasienia i jej przebadania. Podstawą do odpowiedniego i optymalnego wyniku jest samo dobre przygotowanie się testu. Ważną rzeczą jest to, żeby nie uprawiać seksu minimum kilka dni przed planowanym badaniem. Kolejna rzeczą jest przeczekanie kilku tygodni po przebyciu poważnej choroby, infekcji, bądź jakiegoś wymagającego przyjmowania stałych leków leczenia. Cały organizm, łącznie z plemnikami musi się bowiem zregenerować pod takiej ingerencji z zewnątrz. Trzeba również mieć świadomość, że picie alkoholu oraz palenie papierosów ma negatywny wpływ na jakość spermy. Kolejną rzeczą, której w ogóle trzeba unikać do przegrzewanie jąder, gdyż jest to jeden z czynników, które obniżają jakość nasienia. Każde z tych czynników nie powinno mieć miejsca przed testem płodności, a pacjent powinien odczekać kilka tygodni i podejść do testu dopiero wtedy.

Podstawowym badaniem przy teście płodności u mężczyzny jest sprawdzenie ilości plemników w nasieniu. Żeby go wykonać należy pobrać spermę do naczynia. Lekarz zbada ten aspekt nasienia poprzez odpowiednie roztwory testujące, zakraplacze i testery. Najprostszą i najszybszą metodą jest użycie preparatu, który zabarwia plemniki. Wynikiem jest kolor nasienia. Im bardziej intensywny, tym więcej plemników w spermie. Niestety, ilość plemników to tylko jeden z aspektów płodności u mężczyzny. Innymi rzeczami, które trzeba zbadać to żywotność plemników, czy też ich ruchliwość.