Kto może zostać dawcą nasienia?

Od 50 lat praktykuje się z medycynie zapładnianie kobiety nasieniem pobranym od dawcy. Inseminacja poprzez nasienie anonimowego mężczyzny jest coraz bardziej popularna i ma swoich zwolenników. Najczęściej korzystają z banków spermy kobiety, które pragną mieć dziecko i nie chcą rezygnować z macierzyństwa tylko dlatego, że nie mają i nie znają odpowiedniego kandydata. Tym bardziej, jeśli magiczna linia wieku się zbliża i kobieta ma świadomość tego, że po 35 roku życia jej płodność spada, więc nie ma na co czekać, bo może być za późno.

W Polsce jest bardzo niewiele klinik, które pomagają kobietom zajść w ciążę z anonimowym dawcom. Na szczęście mentalność ludzi się zmienia i coraz więcej kobiet otwarcie mówi o tym, że marzą o dziecku, ale nie interesuje ich przypadkowy seks z nieznanym mężczyznom. Zdecydowanie lepszą alternatywą jest wybrać się do takiej kliniki i odpowiednio dopasować swoje preferencje. Jednak nie tylko samotne kobiety decydują się na skorzystanie z banku spermy. Bardzo często taką alternatywą zainteresowane są również pary, które nie mogą zajść w ciążę, a przyczyną są wadliwe plemniki lub niepłodność partnera. Niestety, mimo nowoczesnych technologi leczenia bezpłodności, nie wszyscy mężczyźni uzyskują pozytywny wynik terapii. Dlatego też jedną z wielu opcji jest właśnie dawca nasienia. Wskazaniami to tego jest między innymi zbyt mała ilość plemników, nieudane zapłodnienie in vitro, choroby genetyczne, czy wirus HIV.

Dawca nasienia oddaje swój materiał genetyczny całkowicie dobrowolnie i bezpłatnie. Zwracane są mu jedynie poniesione na rzecz darowizny koszty, a oscylują one pomiędzy 600 a 1200 złotych. Dawcą nasienia może być mężczyzna zdrowy, który nie ma więcej niż 35 lat. Innymi wymogami jest także średnie wykształcenie, nie posiadanie w rodzinie chorób genetycznych, zaburzeń psychicznych i zakaźnych chorób. Statystycznie najwięcej dawców jest z grupy studentów. Każde pobrane od dawcy nasienie jest bardzo rygorystycznie badane i analizowane.