Co to jest histeroskopia?

Istnieje bardzo wiele badań różnego typu jeśli chodzi o ciało kobiety i delikatne, wrażliwe sprawy związane ze kobiecą sferą intymną. Jednym z nich jest histeroskopia. Histeroskopia diagnostyczna to nic innego, jak wziernikowanie macicy, czyli jeszcze innymi słowy – ginekologiczne badanie, które ma na celu ocenę wewnętrznych ścian macicy. Ginekolog zleca takie badanie, jeśli coś zaniepokoi go podczas rutynowej wizyty, kontroli USG i podstawowego badania ginekologicznego lub jeśli one nie wystarczą.

Wziernikowanie macicy jest bardzo precyzyjne, jego podstawowym zadaniem jest bardzo szczegółowe określenie zmian patologicznych wewnątrz macicy, a przede wszystkim w błonie śluzowej, która wyścieła macicę. Histeroskopia może bardzo szczegółowo określić, jaką te zmiany mają liczbę, wielkość, charakter i położenie wewnątrz macicy, a dobrze wykonana zlokalizuje nawet najmniejsze wady, takie jak polipy, mięśniaki, guzy (nawet nowotworowe) oraz zrosty. Oprócz tego podczas tego badania można pobrać wycinek tkanki do badań. Czas trwania wziernikowania to około pół godziny, a wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, które z kolei trwa kilkanaście minut.

Do przeprowadzenia histeroskopii są różne wskazania. Główne to krwawienie z niewiadomych przyczyn z dróg rodnych, zlecenie przez ginekologia badanie stanu słony śluzowej w macicy, problemy z zajściem w ciążę, niedonoszenie ciąży, nieprawidłowości podczas rutynowego badania ginekologicznego, czyli podejrzenie o wadach w strukturze macicy, ryzyko rozerwania ścian ścian macicy, czy też podejrzenie występowania zrostów w macicy. Żeby wziernikowanie przebiegło sprawnie, przed zabiegiem należy opróżnić pęcherz. Samo badanie odbywa się w gabinecie ginekologicznym, na standardowym fotelu. Znieczulenie podawane jest dożylnie, a następnie lekarz zajmuje się odkażeniem okolicy wejścia do pochwy. Do wziernikowania służy specjalny przyrząd medyczny, który nazywa się histeroskop. Ginekolog podczas badania może na bieżąco kontrolować stan wewnątrz macicy, dzięki monitorowi podłączonemu do sprzętu.