Zamierzasz mieć dziecko? Dowiedz się, jakie badania można wykonać przed oraz podczas ciąży

Większość małżeństw podchodzi do planowania potomstwa bardzo rozsądnie. Wielokrotnie na początku ubiegają się o dobre mieszkanie bądź dom oraz realizują się w karierze, aby zapewnić jak najlepsze warunki życia dla swojego maluszka. Chcą również zweryfikować, jaką mają kondycję, zatem też w czasie ciąży decydują się na przeprowadzanie badań pozwalających dowiedzieć się czy ze szkrabem wszystko jest jak powinno być.

ciąża

Autor: Yohann Legrand
Źródło: http://www.flickr.com
Jakie badania można wybrać?
Nade wszystko jest to badanie nasienia, jakie ma na celu sprawdzenie, jaka jest jakość spermy, a dokładniej szybkość i ilość znajdujących się w niej plemników. Uzyskanie nasienia wymaga zrealizowania konkretnych wymagań, a jednym z najważniejszych jest powściągliwość seksualna do tygodnia przed badaniem, ale nie więcej . Dla wielu mężczyzn może się to wydawać niebywale krępujące, albowiem będą musieli oddać do kliniki nasienie pozyskane z masturbacji. Jednak takie badanie może nam dać wiele wartościowych informacji, szczególnie gdy para ma kłopoty z zajściem w ciążę, więc powinniśmy mu się poddać. O czym jeszcze trzeba wiedzieć przed badaniem? Próbkę nasienia można dostarczyć maksymalnie w przeciągu godziny – weź to pod uwagę, jeśli mieszkasz daleko od placówki medycznej. W związku z tym najlepiej byłoby oddać nasienie na miejscu. Trzeba również wiedzieć, że antybiotykoterapia może zmienić wyniki badania, zatem musimy zaczekać dwa tyg. od ich przyjmowania. Badaniom, którym warto jest się poddać podczas ciąży są badania prenatalne NFZ (wiecej na ). Przede wszystkim polecane są paniom, jakie zaszły w ciążę po ukończeniu trzydziestego piątego roku życia, gdyż wtedy znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia wad u płodu. Wyróżnia się badania nieinwazyjne i badania nieinwazyjne. Pierwszy typ to badania USG i badania krwi, które nie dają 100%-owej pewności, lecz są bezpieczne dla pociechy. Badania inwazyjne bowiem wymagają nakłucia powłok brzusznych, co wiąże się z możliwością wystąpienia poronienia. Z tej racji trzeba je przeprowadzać wyłącznie w przypadku większego prawdopodobieństwa wystąpienia nieprawidłowości.
Powyżej wskazane badania to jedynie niektóre z badań, które można zrobić planując potomka bądź czekając na jego narodziny. Sam zdecyduj, którym z nich się poddać oraz udaj się do właściwej kliniki.

About the Author