Schorzenie tarczycy – podstawowy czynnik wielu kłopotów zdrowotnych. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie?

Tarczyca to nieduży gruczoł tarczowy umiejscowiony przed tchawicą w szyi. Jego praca odpowiada za wiele różnych mechanizmów w organizmie. Najważniejszymi hormonami produkowanymi przez tarczycę są trójjodotyronina i tyroksyna, które odpowiedzialne są za metabolizm. Wydzielaniem hormonów kieruje też przysadka mózgowa, a dokładniej hormonu o nazwie tyreotropina (TSH). Wytwarzane w owy sposób hormony trafiają do całego organizmu i kierują ogromną ilością procesów, bez jakich człowiek nie może istnieć. Ogólny przebieg produkcji gospodarki hormonalnej jest dość złożony i nadal badany przez specjalistów medycyny.

lekarz

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli tarczyca z różnorakich powodów nie funkcjonuje prawidłowo pojawiają się charakterystyczne objawy. Od danego organizmu zależy, jakie będą pierwsze sygnały nieprawidłowej pracy tarczycy. Wyróżnia się trzy wysoce rozpoznawalne choroby tego gruczołu: niedoczynność, nadczynność tarczycy oraz chorobę Hashimoto. Niedoczynność tarczycy polega na ograniczonej wytwarzalności hormonów, jaka nie pokrywa zapotrzebowania całego organizmu. Jest to najczęściej występująca postać tego schorzenia, które wykrywa się szczególnie u kobiet.

Do najczęściej znanych objawów należy wzrost masy, suchawość cery, osłabienie włosów i brwi, senność oraz odczucie stałego zimna. Naturalnie jest sporo innych objawów, które towarzyszą tej chorobie i są wysoce odmienne. Nadczynność tarczycy jest natomiast odwrotnością niedoczynności. Hormony tworzone są w sporej ilości, co ma związek z pracą serca, utratą masy ciała oraz sporą nerwowością. Choroba Hashimoto jest zaś szczególną chorobą która ma podłoże autoimmunologiczne. Do głównych objawów zaliczyć można takie jak: depresję, problemy pamięci, nadwagę oraz brak skupienia.

lekarz

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com

We wszystkich tych schorzeniach endokrynolog Katowice dobiera odpowiednie kuracje hormonami, jakie są syntetycznie wytwarzane w świecie medycyny. Stałe wizyty u tego lekarza pozwolą na ocenę stanu całego organizmu i dobranie konkretnej dawki leków, co ma znaczny wpływ na skuteczne leczenie. Endokrynolog Katowice jest lekarzem, który winien być częściej odwiedzany przez kobiety szczególnie, kiedy planują ciąże i mają kłopoty z tarczycą.

About the Author