Czym są badania prenatalne i dlaczego cieszą się dziś tak dużą popularnością?

Kobiety w ciąży starają się najczęściej możliwie jak najlepiej troszczyć się o swoje zdrowie, ponieważ mają świadomość tego, że ich wybory przekładają się na zdrowie dziecka, a ono dla każdej matki jest najważniejsze. Niekiedy jednak nie wszystko jest zależne od rodziców. Bywa, że dziecko ma wady wrodzone. Ich wykrycie umożliwiają właśnie badania prenatalne, które współcześnie cechują się dosyć istotną popularnością. Dlaczego?

Badania prenatalne

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Przede wszystkim przez wzgląd na fakt, że wielu rodziców pragnie szybko wiedzieć, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. Nie bez znaczenia jest również możliwość wcześniejszego leczenia niektórych schorzeń. Co więcej, wcześniejsze wykrycie jakichkolwiek wad daje możliwość rodzicom stosownie przygotować się na przyjście na świat dziecka, które będzie potrzebowało wzmożonej opieki. Rodzice mogą w tym czasie pogodzić się z sytuacją i dogłębnie poznać chorobę, lekarz z kolei jest w stanie zaplanować niezbędne leczenie dziecka już po jego urodzeniu.

Dziś, badanie prenatalne dzieli się na dwa rodzaje: inwazyjne oraz nieinwazyjne. Badania nieinwazyjne, poza tym, że są dla dziecka bezpieczne, niestety nie dają szansy jednoznacznie zdiagnozować występowania konkretnych chorób. Są w stanie jedynie przybliżyć możliwość zachorowania. W grupie tych badań znajduje się między innymi tradycyjne USG ciążowe, jakie jest wykonywane wszystkim kobietom, jak też specjalne USG genetyczne. Jeżeli wynik badań nieinwazyjnych nie jest satysfakcjonujący, wówczas lekarz może zalecić zrobienie badań inwazyjnych, które jednak mogą wywołać niepożądane komplikacje. Znajdź więcej informacji w tym temacie: Gyncentrum – badanie prenatalne

Nie występują one często – maksymalnie w 1% przypadków, mimo wszystko jednak badania inwazyjne wykonywane są z dużą ostrożnością i wyłącznie w przypadku obecności konkretnych podejrzeń. Są one zdecydowanie bardziej precyzyjne od badań nieinwazyjnych, w ten sposób dają możliwość na zdiagnozowanie wielu wad rozwojowych. Badania prenatalne są przede wszystkim zalecane kobietom ciężarnym, jakie ukończyły 35 rok życia. Dzięki tego rodzaju badaniom zdiagnozować można na przykład zespół Downa lub niektóre z chorób metabolicznych. Nowoczesna medycyna zapewnia kobietom ciężarnym sporo możliwości. Są one w stanie już w ciąży, upewnić się, że ich dziecko jest zdrowe, co w tym wyjątkowym okresie życia ma dla matek priorytetowe znaczenie.

About the Author