Dawstwo komórek jajowych

W Polsce istnieje kilka banków komórek jajowych. Dla par, którym bardzo zależy na potomstwu jest to niezwykle ważne, ponieważ dzięki tym bankom mogą spełnić swoje marzenie. Odwiedzając klinikę, która posiada swój bank komórek jajowych, każda para otrzymuje instrukcje oraz cennik. Kobiety, które pragną oddać swoje komórki jajowe, nie otrzymują za to wynagrodzenia, ale zadośćuczynienie, za poświęconą energię oraz czas, czyli tak zwany zwrot kosztów.Samo dawstwo komórek jajowych jest całkowicie dobrowolne i nie może być za nie pobierane wynagrodzenie.

Samo dawstwo to nic innego, jak oddanie komórek jajowych, które jest również określane jako pomoc kobietom i parom, które mają problem z zajściem w ciążę, na przykład dlatego, że ich jajniki nie funkcjonują prawidłowo, albo po prostu nie produkują własnych komórek jajowych. Dlatego własnie warto docenić dawstwo, bo dzięki temu bezpłodna kobieta ma w ogóle szansę, dzięki jajeczku i zapłodnieniu pozaustrojowym, urodzić dziecko. Samo dawstwo jest niezwykłe, pomoc kobiety innej kobiecie jest niesamowita, warto więc ją docenić.

Można wymienić dwa rodzaje dawstwa komórek jajowych. Pierwszym z nich jest dawstwo anonimowe, które polega na tym, że kobieta zupełnie anonimowo oddaje swoje komórki jajowe. Może je oddać w banku komórek, albo kobiecie, która ich potrzebuje. Działa to w ten sposób, że para poszukująca komórki jajowej dostaje tak jakby katalog, w którym zawarte są podstawowe dane o dawcy: jej zdjęcie, opis wyglądu, stan zdrowia, wykształcenie oraz zainteresowania. Na podstawie tej bazy danych decydują się na jedną osobę, warunkiem jest tutaj to, że obie strony się nie znają oraz się ze sobą nie kontaktują. Drugim rodzajem dawstwa jest dawstwo ze wskazaniem, czyli dawstwo polegające na bezpośrednim oddaniu komórek jajowych osobie bliskiej, na przykład siostrze, czy przyjaciółce. Takie podarowanie komórki jajowej nie zabrania na utrzymywanie kontaktów, czy spotykaniu się ze sobą. Samo dawstwo do proces, który trwa przynajmniej miesiąc i składa się on z kilku etapów.