Czym jest bank nasienia?

Żeby można było skutecznie przeprowadzać zapłodnienia z nasieniem dawcy, potrzebny jest odpowiedni organ, który będzie owe nasienie przechowywał. Dlatego właśnie stworzono coś takiego, jak bank nasienia, który zapewnia możliwość zamrożenia i przechowywania spermy. Taki bank powstał również dlatego, bo zamrożone nasienie potrzebne jest także przy zapładnianiu pozaustrojowym i inseminacji. Banki nasienia swoją ofertę kierują również do mężczyzn, który muszą poddać się chemioterapii i radioterapii, a także do tych, którzy przez wzgląd na swoją pracę mogą utracić lub zminimalizować płodność. Przykładem może tu być promieniowanie rentgenowskie, czy praca ze środkami chemicznymi. Z banku nasienia korzystają również mężczyźni, którzy chcą być w przyszłości poddani wazektomii, czyli sterylizacji. Kolejną grupą mężczyzn, którzy chcą przechować swoje nasienie w banku są ci, u których stwierdzono jakieś nieprawidłowości, jeśli chodzi o badania płodności, na przykład zmniejszą ilość plemników, czy złą morfologię.

Dla bardzo wielu mężczyzn z tych wymienionych powyżej grup bank nasienia to jedyna możliwość, żeby móc w przyszłości mieć dzieci, dlatego też coraz więcej z nich się na to decyduje. Inną grupą mężczyzn są ci, którzy pragną anonimowo udostępnić swoje nasienie po to, żeby pomóc jakieś bezpłodnej parze. Motywacji do oddania nasienia jest bardzo wiele. Statystycznie okazuje się, że tych honorowych dawców nasienia jest najwięcej.

Z banków spermy korzysta bardzo wiele osób. Często są to samodzielne kobiety, które pragną mieć dziecko, ale nie mają z kim go zrobić, bo po prostu nie znalazły odpowiedniego kandydata na ojca dla dziecka i partnera dla siebie. Z banków nasienia korzystają również pary, które nie mogą zajść w ciążę, a winę ponosi nasienie partnera. Jest to bardzo bezpieczna procedura, ponieważ osoby, które honorowo oddają nasienie, muszą przejść dość wymagającą weryfikację, która nie toleruje wyjątków. Dawca nie może chorować, jego nasienie musi spełniać odpowiednie normy. Musi być też w wieku poniżej 25 lat.