Czy in vitro jest refundowane?

ciąża

Pary, które dotknięte są niepłodnością, a pragną mieć dziecko, marzą o tym, żeby móc je począć. Dla takich właśnie par powstał program Ministerstwa Zdrowia, który oferuje równy dostęp do zapłodnienia pozaustrojowego. To nic innego, jak refundacja in vitro, czyli bezpłatne skorzystanie z zapłodnienia pozaustrojowego. Taka refundacja ma także poboczną korzyść dla całego państwa, mianowicie zmniejsza odsetek par, które nie mają dzieci i poprawia trendy demograficzne. Oprócz tego pozwala ona zapewnić najwyższej jakości standardy przy leczeniu niepłodności i zwiększa skuteczność leczenia.

Refundacja in vitro jest określona w czasie. Ten program działa od 1 lipca 2013 do 30 czerwca roku 2016. Korzystać z niego mogą pary, które objęte są świadczeniami publicznymi, czyli, innymi słowy, są po prostu ubezpieczone. Z refundacji mogą skorzystać pary, które mają dokumenty potwierdzające niepłodność i które nie mają już szansy na poczęcie dziecka innymi metodami zapłodnienia. W ramach programu refundacji para otrzymuje bezpłatnie cały pakiet procedur, bez których zapłodnienie pozaustrojowe nie może mieć miejsca. Te procedury można podzielić na dwie części: część kliniczną i część biotechnologiczną. W skład tej pierwszej wchodzą wizyty i porady lekarskie, wszelkiego rodzaju badania (USG, estradiolu,progesteronu i w kierunku chorób zakaźnych), pobranie komórek jajowych, znieczulenie. W skład części biotechnologicznej wchodzi preparatyka nasienia, zapłodnienie, hodowla i transfer zarodków, a także zachowanie zamrożonych zarodków.

Żeby para mogła skorzystać z refundacji zapłodnienia pozaustrojowego musi spełniać szereg kryteriów. Przed przystąpieniem do programu należy najpierw przejść przez wszystkie etapy kwalifikacji, która składa się z wizyty rejestracyjnej, dodatkowych badań lub dalszego leczenia, wizyty kwalifikacyjnej i umieszczeniu na liście oczekujących. Na wizycie rejestracyjne powinni stawić się oboje partnerów, optymalnym terminem jest trzeci dzień cyklu kobiety. Muszą mieć ze sobą całą dokumentację medyczną i podpisane zgody, których wymaga Ministerstwo Zdrowia. Z kolei na wizycie kwalifikacyjnej zostaje podana decyzja o zakwalifikowaniu się do programu oraz analiza zleconych wcześniej badań. Ostrzeżenie Wróć