Badania prenatalne na NFZ

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy poddać się badaniom prenatalnym będąc w ciąży. Każda bowiem pragnie urodzić zdrowe dziecko i nic tak bardzo nie spędza jej snu z powiek, jak to, czy urodzi w pełni zdrowego noworodka. Okazuje się, że wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że mają do takich badań prawo. Badania prenatalne NFZ przysługują bowiem dość sporej grupie kobiet, które należą do osób o podwyższonego ryzyka urodzenia dzieci z wadami genetycznymi.

Narodowy Fundusz Zdrowia swoim programem bezpłatnych badań prenatalnych obejmuje między innymi kobiety w ciąży, które mają powyżej 35 lat, a także kobiety w ciąży, które miały w poprzednich ciążach jakieś aberracje chromosomalne u dziecka. Innym czynnikiem bezpłatnych badań prenatalnych jest wysokie ryzyko urodzenia dziecka z wadami genetycznymi, monogenicznymi, a także narażonymi na wiele różnie uwarunkowanych chorób. badaniom prenatalnym powinny poddawać się również kobiety w ciąży, które w wywiadzie mają wysokie ryzyko uwarunkowane genetycznie. Badania prenatalne są bardzo dobrą możliwością szybkiego wykrywania wad płodu, a co za tym idzie, równie szybkiego podjęcia leczenia jeszcze nienarodzonego dziecka. Zasadniczo wszystkie matki mogą poddać się badaniom prenatalnym, ale tylko te, które mają podwyższone ryzyko wystąpień chorób, mogą ubiegać się o nie bezpłatnie.

Badania prenatalne są bardzo istotne z tego względu, że dzięki nim można bardzo szybko rozpoznać chorobę i podjąć się jej leczenia. Nie wszyscy lekarze jednak proponują te badania swoim pacjentkom. Czasami zdarza się nawet tak, że są one kobietą w ciąży wręcz odmawiane. Warto jednak wiedzieć, że nienarodzone dziecko jest również pacjentem, dlatego przysługuje mu prawo do diagnostyki i leczenia ewentualnie wykrytych wad i chorób. Badania prenatalne dają informacje, czy dziecko urodzi się zdrowe, jeśli rodzic ma wątpliwości. W 95% badania wykazują, że nie ma ono żadnych chorób i wad. A rodzice zyskują pewność, że na świat przyjdzie zdrowy potomek.